Varikozne vene su prilično uobičajena bolest, posebno među ženama u kojima je poremećen rad vena donjih ekstremiteta. To je zbog činjenice da venski ventili pate - to su vrsta zatvarača koji regulira obrnuti odljev krvi s nogu. Obično se ventili trebaju zatvoriti i otvoriti ovisno o protoku krvi.
S varikoznim venama, gotovo se ne zatvaraju zbog čega se stagnacija krvi razvija u venama donjih ekstremiteta. Naravno, velika količina akumulirane krvi u venama dovodi do istezanja zidova, smanjenja elastičnosti, a ponekad čak i oštećenja. U skladu s tim, s napredovanjem procesa na koži se pojavljuju karakteristične manifestacije.
U početku su to samo vaskularne mreže, zvijezde, a zatim se pojavljuju tuberkuli plave i grimizne pređe, noge postaju natečene, koža se počinje oguliti, stalni bolovi u donjim ekstremitetima zabrinuti su. Stoga je vrlo važno prepoznati bolest u početnoj fazi i započeti liječenje u vremenu.
Uzroci razvoja bolesti
Varikoza se može razviti pod utjecajem mnogih čimbenika izvana. Naravno, sve ovisi o načinu života osobe. Međutim, postoji niz predisponirajućih čimbenika rizika koji povećavaju vjerojatnost varikoznih vena.
Takvi su čimbenici nasljedna predispozicija, oslabljena hormonalna ravnoteža, bolest živčanog sustava, neaktivan način života, fizičko preopterećenje, ravna stopala, nošenje cipela s visokim udomljenim.
Nasljedna predispozicija. Nažalost, ako su bliski rođaci patili od ove bolesti, tada postoji vjerojatnost da se ona prenosi na vas, pa je često to zbog nasljedne slabosti vezivnog tkiva ili oštećenja u venskim velske. U ovom je slučaju potrebno zapamtiti prevenciju varikoznih vena.
Hormonalna neravnoteža. Stalne fluktuacije u razini hormona najviše su svojstvene ženama, pa su, prema statistikama, osjetljivije na varikozne vene. Slične fluktuacije primjećuju se tijekom menstrualnog ciklusa, tijekom trudnoće i tijekom menopauze. Upotreba hormonskih lijekova (na primjer, kontraceptivi) također utječe. Ženski hormoni značajno utječu na elastičnost zidova krvnih žila.
Bolesti živčanog sustava, česti naponi, depresivni uvjeti. Poznato je da živčani sustav regulira venski ton. Stoga svaka patologija povezana s njim može utjecati na stanje vena;
Upalni procesi u zdjelici. Često smetaju ženskom podu. Zbog njih se razina hormona može značajno poremetiti.
Sjedeći način života. Zbog dugotrajnog sjedenja za računalom, na primjer, vene nogu istiskuju, odljev krvi je poremećen od njih. Zbog stagnacije krvi, vaskularni zidovi protežu se i izlučuju. Do danas se razlikuju čak i "računalne varikozne vene", pa su često postale pronađene.
Fizičko preopterećenje. Prekomjerna tjelesna aktivnost također ne utječe na ništa dobro na plovilima. Teško podizanje, stalno hodanje povećavaju teret na nogama i, prema tome, na venama.
Ravna stopala. Na ovaj ili onaj način, ovo je deformacija stopala, a također ima određeni učinak na posude donjih ekstremiteta.
Ustav. Otvoreni ljudi, a posebno s visokim rastom, u budućnosti su vrlo skloni varikoznim venama.
Noseći visoke potpetice, to je opasno za žene, jer dok hodaju visokim i ne osobito udobnim potpeticama, teret na donjim udovima izuzetno se pojačava.
Kliničke manifestacije varikoznih vena
Simptomi bolesti pojavljuju se postupno, ali oni neprestano napreduju, posebno u nedostatku pravilnog liječenja. Sve započinje pojavom malih vaskularnih mreža i zvijezda na nogama, tako prikupljenim Telangiectasias. Oni ne uzrokuju puno nelagode, ali već je s tim manifestacijama potrebno tražiti savjetovanje liječnika.
U budućnosti, oteklina nogama koje se pojavljuju nakon dugotrajnog hodanja i najčešće u večernjim satima počinju gnjaviti. Do jutra prolaze sami. Ovo je prvi signal da je funkcija dubokih vena koje vraćaju krv u srce oštećena.
S vremenom se pacijenti počinju žaliti na konvulzije u nogama, njihovu ukočenost, posebno noću i ujutro. Ako tretman nije pokrenut u tim fazama, na koži će se pojaviti venski čvorovi, vene će biti vidljive, plavkaste ili čak bliže grimiznoj boji, oni će biti bolni na palpaciji. Koža na donjim ekstremitetima počet će se postupno mijenjati. Postat će gusta na dodir, suho, počet će se ljuštiti i potamniti. Prilikom hodanja poremetit će se jaki mišići.
Na mjestima pojave venskih čvorova osjetit će se jak svrbež. Mogu se dogoditi i nehotične kontrakcije mišića teleta noću.
Dijagnoza i komplikacije varikoznih vena

Dijagnoza bolesti potrebna je što je prije moguće. Ali sve ovisi o pacijentu da ide u bolnicu.
U dijagnozi se temelje na pritužbama, vanjskim manifestacijama na nogama, pacijentovom načinu života, njegovim lošim navikama, tjelesnošću, prisutnosti varikoznih vena kod roditelja, braće, sestara.
Da bi se potvrdila dijagnoza, propisane su dodatne metode instrumentalnog ispitivanja.
Takve su metode:
- Ultrazvučni pregled vena (ultrazvuk) - poznat je i kao doplerografija vena donjih ekstremiteta. Omogućuje vam da procijenite strukturu vena, njihovu sposobnost međudržavne sposobnosti, brzinu i smjer protoka krvi, prisutnost trombotskih formacija, širenje krvnih žila, prisutnost bilo kojeg tumora.
- Kontrastna venografija ili flebografija - provodi se uvođenjem kontrastne materije u plovila. Njegova raspodjela pokazuje propusnost vena, stanje zidova, prisutnost volumetrijskih formacija u vaskularnim prazninama.
Ultrazvuk se smatra poželjnijim, jer je ovo neinvazivna metoda istraživanja.
U nedostatku odgovarajućeg liječenja, varikozne vene mogu se pretvoriti u brojne komplikacije.
To uključuje:
- Tromboflebis - upala proširenih i deformiranih vena;
- krvarenje zbog pucanja stanjivih vaskularnih zidova;
- Promjena reoloških svojstava krvi, što dovodi do stvaranja krvnih ugrušaka, to zauzvrat može dovesti do tromboembolije plućne arterije, infarkta miokarda i moždanog udara;
- Prekomjerna pigmentacija kože.
Trofilni ulkusi-oni se mogu pojaviti iz najmanje rane ili oštećenja kože zbog stalno oštećenog odljeva krvi. Kao rezultat toga, čirevi se ne liječe jako dugo, oni užasno bole i neugodno mirišu.
Sve to značajno pogoršava kvalitetu života pacijenata i čak ih može učiniti onesposobljenim.
Osnovne metode za liječenje varikoznih vena

Nažalost, varikozne vene je kronična bolest i nema metoda koje bi se u potpunosti izliječili. Međutim, medicina je utvrdila da su sredstva da barem spriječe napredovanje bolesti.
Liječenje izravno ovisi o fazi varikoznih vena. Ako su to samo početne manifestacije, tada možete učiniti bez kirurških intervencija, to jest samo konzervativne metode.
Lijekovi -to uključuje tonus lijeka (venotonika), anti -podložen lijekovi kako bi se spriječile krvne ugruške, nesteroidne protuupalne lijekove (lijekovi protiv bolova), angioprotektori, kao i sve vrste kreme, masti i gelova za kožu nogu.
Metode kompresije - Omogućuju upotrebu kompresijskih čarapa, nametanje preljeva iz elastičnih zavoja za održavanje tona.
Pneumatska masaža je posebna masaža koja se provodi pomoću pneumatskog masažera. To je vrlo učinkovito, jer poboljšava cirkulaciju krvi, prehranu tkiva i pojačava ton krvnih žila.
Skleroterapija je već ekstremna metoda. Provodi se bez radnih manipulacija. Za sklerozu, to jest subvencioniranje žile, u nju se ubrizgava posebna tvar, koja zaustavlja protok krvi u posudi, kao rezultat čije se s vremenom atrofira, ne funkcionira i nestaje. Međutim, za postizanje željenog učinka može biti potrebno nekoliko sesija skleroterapije.
Intravaskularna laserska koagulacija već je invazivna metoda liječenja. U isto vrijeme, uz pomoć lasera, kirurzi koaguliraju oštećene vene pod lokalnom anestezijom.
Pijavice su blago zastarjela metoda, ali još uvijek učinkovita. Pripada narodnoj medicini. Prilikom nanošenja pijavice, ugriz kožu i, prilikom sisanja, pušta u krvnu tvar koja se zove Girudin. Razrjeđuje krv i ne dopušta krvne ugruške.
Dijeta - U prehrani bolesnika koji pate od varikoznih vena, u bilo kojem obliku, morskim plodovima, mahunarcima, orasima, mahunarcima, orasima, sortima mesa i mliječnih proizvoda.
Među netradicionalnim metodama liječenja, komprimira se iz jabučnog octa, sapuna i krumpira, soda losiona i kupaonice, te uporaba tinkture iz ginsenga.
Osnove prevencije varikoze

Mnogi se pitaju je li moguće napokon izliječiti varikozne vene? Odgovor nije. Međutim, mogu se primijetiti određene preventivne mjere kako bi se spriječila pojava bolesti.
Konkretno, ovo je aktivan način života, uklanjanje dodatnih kilograma, stalna gimnastika za donje ekstremitete, upotreba kompresijskog posteljine.
Ako se bolest već pojavila, tada se mora izbjegavati uporaba hormonskih kontraceptiva (sadrže ženske hormone koji mogu pogoršati tijek bolesti).
Pored toga, treba ga izbjegavati:
- Upotreba bilo koje cipele u potpeticama, jer to povećava opterećenje na nogama.
- Povećanje tjelesne težine i, još više, pretilost.
- Prisutnost u prehrani masnoće, oštre, pržene, dimljene i slane.
- Teško podizanje.
- Dugo leži u vrućoj kupki.
- Posjeta kupki i sauni.
- Zlouporaba alkohola, pušenje.
- Samo -sluga bez savjetovanja s liječnikom.
Osim toga, oni koji moraju dugo biti u sjedećem ili stajaćem položaju trebali bi uzeti u obzir:
- Tijekom dugog boravka na nogama, neće povrijediti popeti se na čarape i spustiti se na pete, premjestiti se na stopalo i snažno pomaknuti prste kako biste rastjerali nakupljenu krv;
- S dugotrajnim radom u uredu ispred računala, noge možete povremeno staviti na stol, tako da će krv bolje teći s nogu;
- Možete kupiti poseban nož na kojem će biti vrlo prikladno raditi bilo koju gimnastiku;
- Vrlo je korisno povremeno podizati i spustiti prste, ovaj ton mišića tele i aktivira protok krvi u venama.
Obavezno ulazite svaki sat, hodajte okolo nekoliko minuta i napravite malu naknadu.